Herkes istemiştir aslında yada düşünmüştür Türkçe domain almayı.Özellikle isminde,nickinde ,şirket isminde türkçe karakter bulunanlar.Herkesten farklı olma isteği de devreye girince bu konunun popüleritesi 2006’dan bu yana çok fazla arttı.

Eski alan adım mustafaçıkgöz.com idi.Alırken çok düşünmeden almıştım.Mail kullanmam onu kullanmam bunu kullanmam diye.Eski bir türkçe karakterli domain kullanıcısı olarak hem paranıza hem emeğinize yazık etmeyin.Ne SEO da öne çıkartıyor ne de link atınca karizması kalıyor.

Bildiğimiz gibi internetin dili Latince ( A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z ) ve ( 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 ) gibi karakterler kullanmak zorundayız.

Bu karakterler dışında Kullanırsak Ne olur

Bu karakterlerin dışında karakter kullanırsak Chrome,Internet Explorer, Firefox vs.. gibi yazılımlar destekliyorsa alan adı yazılımında ASCII denilen bir standarda çevrilirler. ASCII karakterleri farklı dillerdeki farklı karakterleri belirli bir standarta çevirerek anlaşılabilmesini(bilgisayar ve programlarn okuyabilmesini)sağlar.

Mesela benim alığım domain mustafaçıkgöz.com aslında ben bu alan adını almadım ASCII karşılığı olan xn--mustafakgz-u6a6po4a.com aldım.Birisine link attığımda mail kullandığımda alan adım bu olacaktır. Büyük küçük harftede farklılık oluyor yani birisi Mustafaçıkgöz.com yazar ise tamamen farklı bir siteye gider veya 404 hatası alır.Bu yüzden 2 alan adı almamız gereklidir.

Tarayıcınız IDN desteklemiyorsa siteye bile giremezsiniz ASCII formatını yazıp girmelisiniz.Cpanel,Plex gibi platformlara da türkçe alan adınızı kaydetmeniz mümkün değil Yine ASCII formatıyla kaydolmanız gerekir

Her şeyi yaptınız diyelim sitenizi açtınız.En büyük problem burda başlıyor kimse size mail atamayacak neden diye sorarsanız hiçbir ücretsiz mail platformunun IDN desteği yok ancak size 2014 outlooktan atması gerekir.Ya da ASCII formatınıza mail atması gerekir

Siteyi yaptınız adam desteğe mail atacak atamıyor.Adama alan adını ASCII formata çevir öyle atmı diyeceksiniz yoksa abi bize gelişi bu kurtarmıyor diyen esnaf gibi abi sen outlook 2014’ü indir ordan at bana mı diyeceksiniz ?

Özetle kesinlikle ve kesinlikle TÜRKÇE ALAN ADI ALMANIZI TAVSİYE ETMEM

Türkçe karakterli alan adınızın ASCII karşılığını öğrenmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz İdn Çevirici